Trh s nehnuteľnosťami v Bratislave 1.štvrťrok 2014

AAAAAA
........................

Trh priemyslu a logistiky

 
 
Ponuka

Celková plocha moderných industriálnych priestorov v prvom kvartáli roku 2014 dosiahla úroveň 1,226,000 m². V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, je zmena len minimálna. Najväčším priemyselným regiónom naďalej zostáva Bratislava a širšie okolie s 68,1% z celkovej prenajateľnej industriálnej plochy v SR. 

Čo sa stavebnej činnosti týka, developer PointPark Properties úspešne dokončil výstavbu druhej haly (6,000 m²) v logistickom parku v Žiline, kde je v súčasnosti voľných 3,600 m² na prenájom. Ďalší developer, firma Prologis, podpísal kontrakt na prenájom a výstavbu haly s výmerou 13,900 m² pre spoločnosť Tomra Sorting. Pôjde o halu na mieru podľa presných špecifikácií klienta – výstavba začala v prvom kvartáli s plánovaným dokončením v treťom kvartáli 2014.

Dopyt

Celkový objem nájomných zmlúv podpísaných v prvom štvrťroku 2014 predstavuje 15,160 m², vrátane troch nových nájomných kontraktov so súhrnnou výmerou 6,000 m². Všetky transakcie sa udiali v rámci Seneckého logistického uzla v dvoch logistických parkoch – Bratislava Logistics Park (v časti, ktorú vlastní fond Falcon) a Prologis Park Bratislava. Pri porovnaní tohtoročných čísel s minuloročnými, vidieť markantný rozdiel za rovnaké obdobie. V roku 2013, Bratislavský kraj zaznamenal jeden z najsilnejších začiatkov roka – 82,000 m² celkovej prenajatej skladovej plochy, z toho 29,000 m² patrilo novopodpísaným nájomným kontraktom. Medziročne teda evidujeme pokles 82% z celkového objemu podpísaných zmlúv a o 80% menej nových nájomných kontraktov z hľadiska m².

Pomer medzi novopodpísanými kontraktmi a renegociáciami bol nasledovný – 6,000 m² pre novopodpísaných klientov a 9,160 m² pre renegociácie. Z celkového počtu podpísaných nájomných zmlúv boli všetky uzavreté v Senci, čiže v širšom bratislavskom okolí.

Napriek nie veľmi pozitívnemu začiatku roka, záujem a dopyt zo strany potenciálnych nájomcov môže narastať najmä vďaka ohlásenej výstavbe v Senci a Lozorne, ktorá odštartovala čiastočne na základe už zazmluvnených nájomcov a čiastočne na špekulatívnej báze.  

Miera neobsadenosti

V prvom štvrťroku 2014 miera neobsadenosti nepatrne narástla o 1,0%  na súčasných 6,54%. Aktuálny stav voľnej priemyselnej plochy na prenájom je nasledovný - širšie okolie hlavného mesta stále ponúka najväčší objem (53,030 m²), nasleduje západné Slovensko (13,000 m²), stredné Slovensko (7,600 m²) a východné Slovensko (6,850 m²).

Nájomné

Tzv. 'prime headline' nájmy sú v rámci Bratislavského kraja dosahované v Devínskej Novej Vsi (DNV Park) a dosahujú úroveň od € 3.80 do 4.80 m²/mesiac. Na východnom Slovensku, ˈprime headlineˈ nájmy v okolí košického letiska sa nachádzajú na úrovni € 3.60 – 3.90 m²/mesiac. Čo sa incentív týka, nájomné prázdniny sú poskytované na dobu 1 mesiaca za každý rok nájomného kontraktu.

Predpoved´ vývoja trhu

Aj na základe údajov z posledného kvartálu 2013, stále predpokladáme, že nájomcovia, ktorí sú pred vypršaním nájmu, si zvolia cestu renegociácie kvôli nedostatku existujúcich alternatív na presťahovanie. Na druhej strane, agresívna cenová stratégia niektorých developerov môže znamenať novú výstavbu pre klientov, ktorých zaujme výhodnejšia cena a tým pádom možnosť ušetrenia nákladov. Bude zaujímavé sledovať, či táto stratégia prinúti aj ostatných developerov znížiť ceny nájmov v okolí Bratislavy.  

Úplné znenie reportu nájdete tu   
       

 

  Click here to download
      the report


 

Industrial Market

 
 
Why Tri-City? 
Improving transportation network and good connectivity 
Access to the A1 motorway, the expanding ring road 
Regular and frequent flight connections with Polish and major and secondary European cities 
Improving railway connections with the major Polish cities, the urban fast railway, and the modernisation of the E65 railway line from Gdynia to Warsaw (by 2014) 
Developing seaports in Gdańsk and Gdynia 
 
Strong economy 
The Tri-City’s population is 748,000 people and the metropolitan area is home to more than 1.2 million people 
19,600 registered unemployed, which equates to a 6% unemployment rate 
Economy geared towards high technologies: outsourcing of business services, finance and IT in particular 
 
High quality labour force 
One of the major academic centres in Poland (28 higher education institutions, numerous research and development centres) 
Developing research, science and innovation centres 
95,000 students in theTri-City 
23,000 graduates per annum, including 6,000 finance and 900 IT graduates 
In addition to fluent English, which is a market norm, 68% of students speak German, 30% one of the Scandinavian languages, 15% Spanish and 12% Italian (according to a Hays Poland survey) 
 
Support from the municipal authorities and other institutions 
Investor Assistance Centre 
Special Economic Zone 
Gdańsk Scholarship Scheme 
Numerous institutions supporting the business sector locally, e.g. the Pomerania Development Agency, InvestGDA 
 
High quality of living 
Seaside location 
A city of vast cultural heritage and significant leisure facilities 
Developed residential and office markets, a variety of shopping and leisure centres, as well as a wide hotel base 
Planned road, seaport and airport infrastructure improvements 
 
 

Demand

447,000 m2 of distribution facilities were leased in Warsaw and its suburbs in 2012 (33% of total take-up in Poland), down 28% on 2011. Net take-up (excluding renewals) amounted to 264,000 m2. The major share of demand was focused in the suburbs of Warsaw with almost 229,000 m2 of space leased, whereas in Warsaw’s inner city, occupiers signed deals for 34,000 m2 (net take-up)..

Supply

The total existing warehouse stock in the Warsaw area amounts to over 2.5 million m2. Consequently, this is the leading region in terms of stock (35% of warehouse space in Poland), of which the majority of warehouse parks are located in the Warsaw suburbs (1.98 million m2). Parks built within the Polish capital city amount to 542,000 m2.

Vacancy

Warsaw and its suburbs are characterised by a relatively high vacancy rate. Within the city, approximately 91,000 m2 remained unoccupied and vacancy stood at 16.8%. In the suburban zone, the vacancy rate was slightly lower and reached 14.2% (281,000 m2 of non-leased space). In 2011, these rates stood at 12% and 17% respectively.

Rents

Warsaw and its suburbs create a diverse market in terms of rents. Warsaw’s city market is dominated by small business units (facilities combining warehouse and office space) where effective rents range from €3.60 to 5.30/m2/month. Significantly lower rents are recorded for parks in suburban areas with typical big-box warehouses at between €2.20 and 2.80/m2/month.

  
       

  Click here to download
      the report


ContactsMateusz Iłowiecki

mateusz.ilowiecki@eu.jll.com
+48 668 282 616
 
Funkcia dostupná až po prihlásení
Poslať URL tejto stránky priateľovi:
Nájsť priateľa:
*
Váš e-mail:
*
Pripomienky: